دندانپزشک

بلیچینگ یا لمینت کدامیک برای شما مناسب است؟

امتیاز دهید
اگر شما مشکلاتی در رنگ دندان داشته باشید در انتخاب بین بلیچینگ و یا موارد دیگه مردد خواهید شد و مانند بسیاری دیگر با سوال بلیچینگ یا لمینت مواجه می شوید.
لمینت یا بلیچینگ
نمایش ویدیو درباره بلیچینگ یا لمینت

۱

رزرو نوبت و یا ثبت شماره

۲

با شما تماس میگیریم

۳

ارسال عکس و مدارک

۴

زمان حضور در کلینیک را هماهنگ میکنیم

یک لبخند زیبا می‌تواند در تمام مراحل زندگی به شما کمک کند اما گاهی به دلیل  مشکلات مادرزادی و یا مشکلاتی که بعدا برای دندا‌نهای شما پیش می‌آید، به دست آوردن یک لبخند زیبا به درمان‌هایی نیاز دارد.اگر شما مشکلاتی در رنگ دندان داشته باشید در انتخاب بین بلیچینگ و یا موارد دیگه مردد خواهید شد و مانند بسیاری دیگر با سوال بلیچینگ یا لمینت مواجه می شوید که جای هیچ نگرانی نیست زیرا ما سعی داریم در ادامه به بهترین نحو راهنمایی را برای شما آماده کنیم.

بلیچینگ در مطببلیچنگ دندان رایج ترین روش  در دندانپزشکی زیبایی است. بلیچینگ دندان فرایندی برای دندانهایی است که در اثر مصرف شدید قهوه,چای ,سیگار و بعضی از غذاها در طول زمان زرد رنگ و لکه دار شده اند انجام میشود.در حال حاضر، مواد سفید کننده که برای بلیچینگ دندان مورد استفاده قرار می گیرند عمدتاً بر پایه هیدروژن پراکسید یا پراکسید کاربامید هستند. این روش یک درمان زیبایی است و ضرورتی ندارد، فقط صرفا برای زیباتر شدن لبخند شما پیشنهاد میشود.بلیچینگ دندان به طور کلی دو روش دارد; ۱- بلیچینگ در محیط خانه(هوم بلیچینگ) ۲- بلیچینگ در محیط مطب(افیس بلیچینگ)

بلیچینگ در خانهبه طور کلی بلیچینگ در خانه شامل استفاده از مواد مخصوص برای سفید کردن دندان در خانه است که توسط خود مراجعه کننده انجام می‌شود و غلظت مواد کمتر اما دارای طول درمان بیشتری است و بلیچینگ در مطب با غلظت مواد بالاتر انجام می‌شود که طول درمان کمتری هم دارد و کاملا در مطب انجام می‌شود که بسته به شرایط دندان شما از یک تا چند جلسه ممکن است طول بکشد.

این موضوع کاملا به مراجعه کننده بستگی دارد که با توجه به طول درمان و زمان اثرگذاری و ماندگاری آن کدام روش را انتخاب کند اما راه ایده آل و پیشنهاد دکتر این است که هردو باهم انجام شوند; یعنی اول بلیچینگ در مطب رو انجام بدهید و سپس سراغ بلیچینگ در خانه را انجام دهید.

بهترین راههای جایگزین سفید کردن دندان روکش های لمینت یا کامپوزیت ونیر هستند.

لمینت دندانلمینت هم جزء فرایندهای زیبایی در دندانپزشکی است، هیچ ضرورتی در انجام آن نیست و اختیار آن با مراجعه کننده است. در این فرایند بعد از مرحله تراش دندان, از دندانها قالبگیری میشود و سپس لابراتوار با استفاده از قالب گرفته شده از دندانها روکشهایی نازک از جنس سرامیک میسازد که دندانپزشک در مرحله بعد این روکش هارا به دندان وصل میکند.

تغییر رنگ در بلیچینگ نهایتاً دو یا سه درجه بیشتر نیست اما در شیوه لمینت اینطور نیست بلکه مقدار  تغییر رنگ در لمینت کاملا اختیاری و به دست دندانپزشک و بیمار میباشد. در بحث زیبایی، بلیچینگ نمیتواند پوسیدگی، ساییدگی، کوتاهی و فاصله دندانها را درست کند اما لمینت نه تنها بدرنگی را درست میکند بلکه بد شکلی دندانهارا درست میکند. 

لمینت های دندان معمولاً ۷ تا ۱۵ سال عمر می کنند و پس از آن باید تعویض شوند. لمینت های سرامیکی محکم هستند و با مراقبت مناسب می توانند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند .عادت هایی که می تواند به دندان های طبیعی شما آسیب برساند، می تواند عمر لمینت ها را کوتاه کند. لمینت ها می توانند مانند دندان های طبیعی خرد شوند و ترک بخورند، بنابراین گاز گرفتن غذاهای سفت یا جویدن انتهای قلم یا موارد مشابه می تواند به سطح لمینت آسیب برساند. اگر در هر صورتی روکش دندان شما اسیب ببیند شما باید با مراجعه به دندانپزشک لمینت دندان اسیب دیده را تعویض کنید اما نمیتوانید آن روکش را ترمیم کنید.

انتخاب لمینت یک تصمیم بزرگ است. انجام این ترمیم ها نیازمند تعهد مادام العمر است , چون لمینت به این گونه است که هر پوسته به هر دندان می چسبد و اگر یک پوسته از بین برود، ترمیم نمی تواند اتفاق بیفتد.

آسیب به دندان

در انجام مراحل لمینت یکی از مراحل، تراش دندانها است که موجب آسیب به دندانها میشود.

قابل ترمیم نیستند 

بعد از لمینت، دندانها وارد چرخه تعویض میشوند به این معنا است که اگر لمینت آسیب ببیند باید تعویض گردد و قابل ترمیم نیست.

همراه با درد 

در مرحله تراش دندان نیاز تزریق و بی حسی است که همین باعث درد در مراحل انجام لمینت میشود.

عادات غذایی

بیمار باید مراقب انتخاب های غذایی باشد. بیمار نمی تواند غذاهای ترد یا سفت بخورد. این مواد ممکن است پوسته ها را بشکنند. 

طول درمان

ساخت لمینت چینی زمان بر است و نصب لمینت را حداقل یک هفته به تاخیر می اندازد.

 هر لکه ای که روی دندان باشد پاک میشود 

برخی از موقعیت‌های غیرمنتظره منجر به شکستگی، ساییدگی یا شکستگی دندان‌ها می‌شوند. اینجاست که لمینت می توانند یک راه حل سریع باشند. لمینت  می تواند تراشه یا هر نوع آسیبی را پنهان کند. 

 هر دندان کج و نامرتب درست میشود

لمینت های دندانی همچنین می توانند دندان های ناهموار و نامرتب را ترمیم کنند. این لمینت ها حتی می توانند دهانه ها و برآمدگی ها را درمان کنند. 

 فاصله میان دندان ها از بین میرود

لمینت ها همچنین می توانند فاصله بین دندان ها را از بین ببرند. این شکاف ها می تواند منجر به جابجایی دندان و زوال استخوان فک شود. قرار دادن لمینت روی دندان ها می تواند آن شکاف های کوچک را ببندد.

 رنگ دندان قابل انتخاب است

این ترمیم های دندانی می توانند با رنگ طبیعی دندان مطابقت داشته باشند. این به آنها اجازه می دهد تا بدون هیچ مشکلی در دهان ترکیب شوند. بیماران حتی می توانند سطح سفیدی را انتخاب کنند.

هنگام تصمیم گیری در مورد یک درمان، مهم است که به تفاوت های اصلی بین این دو درمان فکر کنید. برای شروع، سفید کردن دندان ها بسیار موثر است، اما فقط رنگ دندان های شما را بهبود می بخشد و نمی تواند انواع بدرنگی و بد شکلی را از بین ببرد. از طرف دیگر، لمینت ها می‌توانند اندازه، شکل، رنگ، تراز و فاصله دندان‌های شما را اصلاح کنند، البته به قیمت تغییرات دائمی مینای دندان. روکش‌ها همچنین گران‌تر از روش‌های سفید کردن دندان‌ها هستند، اما نتایج آن‌ها طولانی‌تر است و ممکن است در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما شود. قرارملاقات با دندانپزشک خود یکی از بهترین راه ها برای بررسی گزینه ها و همچنین تأثیر آنها است.

دندانهایی برای لمینت مناسب نیستند که مینای دندانی سالم ندارند زیرا لمینت باید به مینای دندان بپچسبد، دندانهایی که عصب کشی شده اند و دندانهایی که به طور مادرزادی در دندانها مینای دندان رشد نکرده. دندانهایی که مینای سالم ندارند برای بلیچینگ هم مناسب نیستند زیرا ممکن است بعد از درمان دندان حساس شود, دندانهایی که خرابی زیادی دارند کاندیدای لمینت یا بلیچینگ نیستند.

پیشنهاد ما

قبل از انجام خدمات دندانپزشکی، باید به توصیه یک پزشک متخصص گوش دهید و با توجه به نیازهای شخصی خود تصمیم بگیرید و شیوه مناسب را انتخاب کنید.

دکتر میلاد عشقی

سوالات متداول

بلچینگ درمانی زیبایی برای رنگ دندان است و هیچ کمکی به مشکلات مربوط به شکل دندان شما نخواهد کرد.

اگر نیاز به تغییر رنگ ۲ تا ۳ درجه دارید بلیچینگ برای شما مناسب است اما اگر به تغییر رنگ بیشتری نیاز است باید از موارد جایگزین استفاده کنید.

برای انجام لمینت دندان به یک تراش جهت قرار دادن روکش به روی دندان نیاز است که به مینای دندان آسیب می‌زند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دکتر میلاد عشقی

تماس با ما

۰۹۰۱۶۶۶۶۱۱۶

۰۲۱-۴۰۷۷۱۶۶۲