دندانپزشک

فلوراید تراپی یا وارنیش فلوراید چیست؟

4.5/5 - (2 امتیاز)
فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که دندان های قوی می سازد و از ایجاد پوسیدگی جلوگیری می کند و شما میتوانید به عنوان وارنیش فلوراید دندان از این ماده بهره ببرید.
فلورایدتراپی دندان
نمایش ویدیو درباره فلورایدتراپی چیست

میتوانید از طریق دکمه ویدیو را دانلود کنید

۱

رزرو نوبت و یا ثبت شماره

۲

با شما تماس میگیریم

۳

ارسال عکس و مدارک

۴

زمان حضور در کلینیک را هماهنگ میکنیم

اشتراک گذاری با دوستان:

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که دندان های قوی می سازد و از ایجاد پوسیدگی جلوگیری می کند. فلوراید یک درمان لازم برای سلامت دهان که برای چندین دهه بوده است. فلوراید از مینای سالم دندان حمایت می کند و با باکتری هایی که به دندان ها و لثه ها آسیب می رسانند مبارزه می کند. مینای دندان لایه محافظ بیرونی هر دندان است. فلوراید مخصوصاً اگر در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان هستید مفید است. حفره‌های پوسیدگی زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری‌ها روی دندان‌ها و لثه‌ها تجمع می‌کنند و یک لایه چسبنده از پلاک تشکیل می‌دهند. پلاک اسیدی تولید می کند که دندان ها و بافت لثه را فرسایش می دهد. اگر پلاک های باکتری لایه مینای دندان را بشکنند، باکتری ها می توانند اعصاب و خون در هسته دندان را آلوده کرده و به آن آسیب برسانند. فلورایدتراپی یا وارنیش فلوراید به طورکلی برای همه سنین قابل انجام است اما به دلیل استفاده بیشتر آن در دندانپزشکی کودکان یکی از خدمات زیر مجموعه آن است.

فلوراید یک ترکیب شیمیایی است که حاوی عنصر فلوئور است و زمانی که روی دندانها زده میشود با سطح دندان ارتباط شیمیایی برقرار میکند برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها ، فلوراید معمولا در محصولات دندانپزشکی مانند خمیر دندان و دهان شویه استفاده می شود. 

فلوراید به اشکال مختلف موجود است، از جمله:

ژل فلوراید:

این رایج ترین شکل فلوراید مورد استفاده در محصولات دندانپزشکی است .

فلوراید:

از فلوراید در برخی از خمیردندان ها و محصولات دهانشویه استفاده می شود.

وارنیش فلوراید:

این شکل از فلوراید در برخی درمان های دندانپزشکی استفاده می شود و مستقیماً توسط متخصص دندانپزشکی روی دندان ها اعمال می شود.

فلورایدتراپی یک درمان دندانپزشکی است که شامل استفاده از محلول فلوراید غلیظ روی دندان ها می شود. این محلول معمولاً به شکل لاک استفاده می شود که توسط متخصص دندانپزشکی روی دندان ها رنگ می شود. فلوراید موجود در وارنیش توسط مینای دندان جذب می شود و به تقویت و محافظت از آنها در برابر پوسیدگی کمک می کند.

فلورایدتراپی معمولاً به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کمک به کاهش خطر پوسیدگی دندان استفاده می شود. این به ویژه برای کودکانی که به دلیل عادات بهداشتی نامناسب دندان یا رژیم غذایی سرشار از قند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد پوسیدگی دندان باشند مفید است.

علاوه بر فواید پیشگیرانه، فلورایدتراپی ممکن است برای کمک به درمان مراحل اولیه پوسیدگی دندان، قبل از ایجاد حفره در دندان نیز استفاده شود. هنگامی که فلوراید روی دندان ها اعمال می شود، می تواند به معدنی سازی مجدد مینای دندان کمک کند، مراحل اولیه پوسیدگی را معکوس کرده و از نیاز به کارهای دندانپزشکی گسترده در آینده جلوگیری می کند.

به طور کلی، فلورایدتراپی یک روش ایمن و موثر برای محافظت و تقویت دندان ها است و یکی از اجزای مهم بهداشت دهان و دندان است.

فلوراید تراپی هم در خانه و هم در مطب میتواند اجرا شود ، اما توصیه ما فلورایدتراپی در مطب است که توسط یک متخصص دندانپزشکی انجام می شود. این روش نسبتا سریع و بدون درد است و به طور کلی تنها چند دقیقه طول می کشد.

مراحل مربوط به فلورایدتراپی ممکن است بسته به نوع فلوراید مورد استفاده متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

تمیز کردن دندان:

قبل از استفاده از فلوراید، دندان ها به طور کامل تمیز می شوند تا هر گونه پلاک یا جرمی که ممکن است وجود داشته باشد از بین برود.

استفاده از فلوراید:

محلول فلوراید با استفاده از برس یا اپلیکاتور روی دندان ها اعمال می شود. فلوراید ممکن است به شکل لاک یا ژل باشد.

میزان فلوراید برای نشستن:

فلوراید برای مدت معینی، معمولاً چند دقیقه، روی دندان باقی می‌ماند تا به مینای دندان نفوذ کند و از آن محافظت کند.

حذف فلوراید اضافی:

پس از گذشت زمان تعیین شده، هر گونه فلوراید اضافی از دندان خارج می شود.

دستورالعمل ها:

متخصص دندانپزشکی ممکن است دستورالعمل هایی را در مورد مواردی که باید برای چند ساعت بعد از درمان اجتناب کرد، مانند خوردن یا نوشیدن، ارائه دهد.

فلورایدتراپی ممکن است هر ۳ تا ۶ ماه یکبار تکرار شود، بسته به نیازهای دندانی فرد .

حتما بخوانید: قیمت فلورایدتراپی

فلورایدتراپی فواید متعددی برای سلامت دندان دارد، از جمله:

جلوگیری از پوسیدگی دندان:

فلوراید با تقویت مینای دندان و مقاومت بیشتر آن در برابر فرسایش اسیدی در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر است.

ایمن و غیر تهاجمی:

فلورایدتراپی یک روش ایمن و غیر تهاجمی است که می تواند به سرعت و به راحتی در مطب دندانپزشکی انجام شود.

مقرون به صرفه:

فلورایدتراپی یک گزینه مقرون به صرفه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دندان است.

مناسب برای تمام سنین:

فلوراید تراپی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مناسب است و می تواند برای رفع نیازهای دندانی خاص هر فرد طراحی شود.

اثربخشی ثابت شده:

فلوراید به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و ثابت شده است که یک روش موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دندان است.

به طور کلی، فلورایدتراپی یک ابزار ارزشمند برای حفظ سلامت دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان است و توسط متخصصان دندانپزشکی برای افراد در هر سنی توصیه می شود.

فلورایدتراپی را می توان در کودکان در هر سنی استفاده کرد، اما سن مناسب برای شروع فلورایدتراپی ممکن است بسته به نیازهای دندانی فردی کودک و خطر ایجاد پوسیدگی متفاوت باشد.

 مکمل های فلوراید را می توان از سن ۲ سالگی برای کودکان شروع کرد.

وارنیش فلوراید را در بعضی از شرایط می توان به محض رویش اولین دندان کودک، که معمولاً حدود ۶ ماهگی است، روی دندان های کودک اعمال کرد این موضوع در صورتی قابل انجام است که کودک بتواند آب دهان خود را خالی کند . این لاک برای کودکان خردسال بی خطر است و روشی موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

متخصصان دندانپزشکی همچنین ممکن است در طول معاینات معمول دندانپزشکی، درمان های فلوراید را برای کودکان توصیه کنند که بسته به خطر ایجاد پوسیدگی های شدید در کودک، ممکن است هر ۳ تا ۶ ماه یکبار انجام شود.

به طور کلی، فلورایدتراپی را می توان به طور ایمن و موثر در کودکان در هر سنی مورد استفاده قرار داد، و متخصصان دندانپزشکی می توانند به تعیین سن مناسب برای شروع فلورایدتراپی بر اساس نیازهای دندانی فردی کودک کمک کنند.

بله، فلورایدتراپی را می توان در بزرگسالان و همچنین کودکان انجام داد. در واقع، بزرگسالان ممکن است حتی بیشتر از کودکان از فلورایدتراپی بهره ببرند، زیرا اغلب به دلیل عواملی مانند افزایش سن، تغییر در رژیم غذایی و مصرف دارو، بیشتر در معرض پوسیدگی دندان هستند.

فلورایدتراپی می تواند با تقویت مینای دندان و معکوس کردن مراحل اولیه پوسیدگی به پیشگیری از پوسیدگی دندان در بزرگسالان کمک کند. همچنین می‌تواند به کاهش حساسیت دندان‌ها کمک کند، به‌ویژه در بزرگسالانی که لثه‌هایشان عقب‌رفته است یا تحت برخی درمانهای دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان‌ها قرار گرفته‌اند.

به طور کلی، فلورایدتراپی یک روش ایمن و مؤثر برای حفظ سلامت دندان در بزرگسالان است و می‌تواند برای رفع نیازهای دندانی فردی هر بیمار طراحی شود. متخصصان دندانپزشکی می توانند با تعیین نوع مناسب فلورایدتراپی بر اساس سابقه دندانی بیمار از خطر ایجاد پوسیدگی جلوگیری کنند.

در حالی که فلوراید تراپی می تواند برای اکثر افراد مفید باشد، ممکن است برای همه ضروری نباشد. نیاز به فلوراید تراپی می تواند به عوامل متعددی از جمله سابقه سلامت دندانی افراد، خطر ایجاد پوسیدگی دندان و میزان فلورایدی که از طریق منابع دیگر مانند خمیر دندان و دهانشویه دریافت می کند، بستگی داشته باشد.

کودکان و بزرگسالانی که در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان هستند، ممکن است از فلورایدتراپی برای کمک به پیشگیری از پوسیدگی و حفظ سلامت دندان ها بهره مند شوند. این شامل افرادی با سابقه پوسیدگی های مکرر، افرادی که تحت پرتودرمانی در ناحیه سر یا گردن قرار گرفته اند و افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی مانند خشکی دهان هستند، می شود.

با این حال، افرادی که در معرض خطر کم ایجاد پوسیدگی هستند ممکن است نیازی به فلورایدتراپی نداشته باشند. در این موارد، حفظ عادات بهداشتی خوب دهان مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و پرهیز از غذاها و نوشیدنی های شیرین و اسیدی ممکن است برای حفظ سلامت دندان کافی باشد.

در حالی که فلورایدتراپی معمولاً در مطب دندانپزشکی انجام می شود، برخی از اشکال فلورایدتراپی نیز وجود دارد که می توانند در خانه انجام شوند. این شامل:

خمیر دندان حاوی فلوراید:

استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید یک راه آسان و موثر برای دریافت فلوراید در خانه است. اکثر برندهای خمیردندان حاوی فلوراید هستند و استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید به عنوان بخشی از برنامه بهداشت دهان و دندان روزانه می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دندان کمک کند.

دهانشویه فلوراید:

دهانشویه فلوراید راه دیگری برای دریافت فلوراید در خانه است. بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توان از آن برای تقویت دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی استفاده کرد. هنگام استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید، رعایت دقیق دستورالعمل های روی برچسب و اجتناب از قورت دادن دهان شویه بسیار مهم است.

به طور کلی، در حالی که فلوراید تراپی معمولاً در مطب دندانپزشکی انجام می شود، انواع مختلفی از فلورایدتراپی نیز وجود دارد که می تواند در خانه انجام شود تا به جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دندان کمک کند. مهم است که با یک متخصص دندانپزشکی در مورد بهترین گزینه های فلورایدتراپی برای نیازهای دندانی فردی شما صحبت کنید

برای کودکان، مکمل های فلوراید ممکن است به صورت روزانه یا هفتگی بسته به سن کودک و خطر ایجاد حفره ها توصیه شود. وارنیش فلوراید ممکن است هر ۳ تا ۶ ماه در طول معاینات معمول دندانپزشکی اعمال شود.

برای بزرگسالان، بسته به خطر ایجاد پوسیدگی و نیازهای فردی سلامت دندان‌ها، درمان‌های فلوراید ممکن است هر ۳ تا ۶ ماه یکبار توصیه شود.

مدت زمان اثرات فلوراید تراپی نیز بسته به نوع درمانی مورد استفاده می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، اثرات یک وارنیش فلوراید ممکن است تا ۶ ماه ادامه داشته باشد، در حالی که اثرات یک خمیر دندان حاوی فلوراید ممکن است تا دفعه بعدی مسواک زدن باقی بماند.

به طور کلی مدت زمان فلوراید تراپی باید به صورت موردی توسط یک متخصص دندانپزشکی تعیین شود، که می تواند به تعیین نوع و دفعات مناسب فلورایدتراپی بر اساس نیازهای سلامت دندان کمک کند.

مدت زمان لازم برای انجام فلوراید تراپی بسته به نوع درمان مورد استفاده می تواند متفاوت باشد.

وارنیش فلوراید که معمولا برای کودکان و بزرگسالان استفاده می شود، معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد. متخصص دندانپزشکی ابتدا دندان ها را تمیز و خشک می کند، سپس با استفاده از یک برس یا سواب پنبه، وارنیش را روی دندان ها اعمال می کند. 

درمان های فلوراید در مطب، که ممکن است برای بزرگسالان استفاده شود، ممکن است بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. درمان معمولاً شامل استفاده از وارنیش فلوراید بر روی دندان است که برای چند دقیقه در محل باقی می‌ماند و سپس شستشو داده می‌شود.

به طور کلی، اکثر درمان های فلوراید را می توان به سرعت و به راحتی در طی یک معاینه معمول دندانپزشکی تکمیل کرد و معمولاً بیش از ۳۰ دقیقه طول نمی کشد.

فلورایدتراپی در پیشگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دندان بسیار موثر است.

فلوراید با تقویت مینای دندان عمل می کند و آن را در برابر اسید و پوسیدگی مقاوم تر می کند. فلوراید همچنین می تواند به ترمیم مراحل اولیه پوسیدگی دندان قبل از جدی شدن آنها کمک کند.

چندین مطالعه نشان داده اند که فلورایدتراپی، در صورت استفاده مناسب، می تواند به طور قابل توجهی بروز پوسیدگی دندان را کاهش دهد. به عنوان مثال، در بعضی از مقالات دندانپزشکی آمده است که وارنیش فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان در افراد مؤثر است زیرا استفاده از فلوراید میتواند دندانها را تا ۴۰ درصد در برابر پوسیدگی مقاوم سازد. 

به طور کلی، فلورایدتراپی راهی ایمن، موثر و مقرون به صرفه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دندان در نظر گرفته می شود.

فلورایدتراپی ممکن است برای افرادی که در معرض خطر ایجاد حفره دندان هستند یا سابقه پوسیدگی دندان دارند توصیه شود.

کودکان اغلب کاندیدهای خوبی برای فلورایدتراپی در نظر گرفته می شوند، زیرا دندان های در حال رشد آنها می توانند از محافظت اضافی ارائه شده توسط فلوراید بهره مند شوند.

بزرگسالانی که در معرض خطر ایجاد پوسیدگی هستند یا دارای سابقه پوسیدگی دندان هستند نیز ممکن است از فلورایدتراپی بهره مند شوند. این می‌تواند شامل افرادی باشد که ترمیم‌های دندانی داشته‌اند، مانند پر کردن یا تاج دندان، و همچنین افرادی که سابقه بیماری لثه دارند یا خشکی دهان را تجربه کرده‌اند.

به طور کلی، تصمیم برای توصیه فلوراید تراپی باید بر اساس نیازهای سلامت دندان و خطر ایجاد پوسیدگی های دندانی فرد باشد. همکاری با یک متخصص دندانپزشکی برای تعیین نوع و دفعات مناسب فلورایدتراپی برای هر فرد مهم است.

پوسیدگی دندان که توسط ترکیبی از عوامل ایجاد می شود، از جمله:

بهداشت نامناسب دهان و دندان:

عدم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم می تواند منجر به تجمع پلاک روی دندان ها شود که می تواند مینای دندان را فرسایش داده و منجر به ایجاد پوسیدگی شود.

مصرف زیاد قند و کربوهیدرات:

خوردن یک رژیم غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات می تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد، زیرا باکتری های موجود در دهان از این مواد تغذیه می کنند و اسید تولید می کنند که می تواند مینای دندان را فرسایش دهد.

ژنتیک:

برخی افراد ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی که بر ساختار دندان‌هایشان تأثیر می‌گذارد، بیشتر در معرض پوسیدگی دندان باشند.

به طور کلی، پوسیدگی دندان یک وضعیت قابل پیشگیری است که می توان از طریق عادات خوب بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی سالم و معاینات منظم دندانپزشکی از آن جلوگیری کرد.

پیشنهاد ما

قبل از انجام خدمات دندانپزشکی، باید به توصیه یک پزشک متخصص گوش دهید و با توجه به نیازهای شخصی خود تصمیم بگیرید و شیوه مناسب را انتخاب کنید.

دکتر الخیرو

سوالات متداول

فلوراید تراپی یک راه عالی برای کمک به مبارزه با پوسیدگی و حفظ سلامت دندان ها است. فلوراید به سفت شدن مینای دندان کمک می کند و احتمال ایجاد حفره بر اثر پوسیدگی در آن ها را کاهش می دهد. همچنین می‌تواند به بررسی حفره‌هایی که قبلاً بر اثروسیدگی ایجاد شده‌اند کمک کند و حتی می‌تواند برخی از آسیب‌های وارد شده را معکوس کند.

فلوراید یک راه عالی برای حفظ لبخند سالم و درخشان است!

خیر، فلوراید تراپی دردناک نیست. در واقع، اکثر مردم بعد از انجام فلوراید تراپی حتی نمی دانند که آن را دریافت می کنند، زیرا بسیار سریع و آسان است.

یک متخصص دندانپزشکی آموزش دیده ژل یا وارنیش فلوراید موضعی را روی دندان های شما اعمال می کند و سپس اجازه می دهد چند دقیقه بماند. در این مدت، فلوراید به مینای دندان شما جذب می شود و دندان های شما را قوی تر و در برابر پوسیدگی ها مقاوم می کند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دکتر میلاد عشقی

تماس با ما

۰۹۰۱۶۶۶۶۱۱۶

۰۲۱-۴۰۷۷۱۶۶۲