دندانپزشک

جراحی افزایش طول تاج دندان چیست؟

امتیاز دهید
امروزه هستند کسانی به جراحی افزایش طول تاج نیاز پیدا کنند. فرآیند این جراحی برای این است که سطح دندان برای نگرانی های زیبایی یا سلامت دهان بیشتر نمایان شود.
جراحی افزایش طول تاج
فهرست مطالب
نمایش ویدیو درباره جراحی افزایش طول تاج
راهنمای مشاهده ویدئو

۰۰:۰۹ – جراحی افزایش طول تاج دندان چیست؟

۰۲:۰۲ – درمان افزایش طول تاج شامل چه روشهایی است؟

۰۲:۴۰ – تفاوت بین روش های افزایش طول تاج دندان چیست؟

۰۳:۲۲ – در جراحی لثه استفاده از تیغ بهتر است یا لیزر؟

۰۴:۱۳ – زمان انجام و زمان بهبودی در این عمل چقدر است؟

۰۵:۲۳ – هزینه افزایش طول تاج دندان چگونه محاسبه میشود؟

۰۵:۵۹ – راههای جایگزین این درمان چیست و چه وقت از این درمان نمیشه استفاده کرد؟

۰۷:۱۷ – آیا امکان شکست در این جراحی وجود دارد؟

۰۷:۳۶ – این جراحی شامل چه عوارضی میشود؟

۰۸:۰۰- آیا این جراحی دردناک است؟

دلایل مختلفی وجود دارد که شخصی به جراحی افزایش طول تاج نیاز پیدا کند. فرایند افزایش طول تاج برای این است که سطح دندان برای نگرانی های زیبایی یا سلامت دهان بیشتر نمایان شود. اگر دندانپزشک شما درمان افزایش طول تاج را توصیه کرده است، در اینجا راهنمای کوتاهی برای همه چیزهایی که قبل از عمل خود باید بدانید آورده ایم، از جمله نکاتی مهم  برای موفقیت‌آمیز کردن روند جراحی که برای شما آماده کرده ایم.

افزایش طول تاج فرآیندی است که طی آن بافت اضافی لثه از روی دندان و در بعضی  موارد مقداری از استخوان دندان برداشته میشود و خط لثه دندان تغییر می‌کند که این کار باعث میشود دندان ها بلندتر به نظر برسند. این جراحی ممکن است به دلایل زیادی انجام شود که برای آشنا شدن با آنها پیشنهاد میکنم ادامه مقاله را از دست ندهید.

 جراحی افزایش طول تاج دندان به طور کلی به دو دلیل انجام میشود، دلیل اول برای مقاصد زیبایی است که برای مثال میتوان به لبخد لثه ای(gummy smile) اشاره کرد که اگر در هنگام لبخند شما، بیشتر لثه هایتان معلوم میشود این جراحی مناسب شماست که لبخند شما را زیباتر میکند و اجازه نمایش بیشتر دندان را میدهد.

دلیل دوم این جراحی برای مقاصد درمانی انجام میشود که دلایل مختلفی دارد برای مثال زمانی که دندان شما پوسیدگی یا ترک خوردگی داشته باشد و مواقعی که شما نیاز به روکش دندان داشته باشید اگر این شکستگی یا پوسیدگی در زیر خط لثه باشد؛ نیاز به افزایش طول تاج دندان دارید. 

تا اینجا دلایلی که ممکن است شما نیاز به این جراحی پیدا کنید را گفتیم اما این جراحی روش های مختلفی دارد که در ادامه با آنها آشنا میشویم.

جراحی فلپاین که در جراحی افزایش طول تاج دندان از چه روش هایی استفاده شود کاملا به مراجعه کننده بستگی دارد برای مثال در بعضی مواقع فقط نیاز است که بخشی از لثه برداشته شود که در این مواقع سه روش کلی کانتورینگ , لولینگ و لیفت لثه وجود دارد اما در بعضی از مواقع که بخشی از بافت لثه برداشته می شود  و نیاز است بخشی از استخوان هم برداشته شود نیاز به جراحی فلپ دارد.

لبخند لثه ای یا gummy smile مسئله ای است در دندانپزشکی زیبایی و به این گونه است که موقع لبخند مقدار کمتری از دندانها و مقدار بیشتری از لثه معلوم است . این مشکل به راحتی با افزایش طول تاج دندان قابل حل است.

کانتورینگ لثههر سه این روش ها برای برداشتن بافت لثه انجام می شوند، برای مثال در کانتورینگ فقط بحث شکل دندان در ناحیه خط لثه بر روی دندان مطرح است اما لولینگ برای این است شکل لثه دو دندان کنار یکدیگر مانند هم باشند یعنی هم تراز باشند اما لیفت در مواقعی مثل درست کردن طرح لبخند به کار می آید که خط لثه دندانها را به طرف بالا میبرند یا اصطلاحا لیفت میکنند که در زمان لبخند ناحیه بیشتری از دندانها معلوم شود.

معمولا انتخاب اینکه در جراحی افزایش طول تاج دندان با روش لیفت از تیغ استفاده شود یا لیزر با دکتر است، اینکه خود دکتر با تیغ مهارت بهتری دارد یا لیزر حتی در بعضی موارد ممکن است بافت لثه به حدی عمیق باشد که لیزر بی اثر است و باید حتما از تیغ استفاده شود اما به طور کلی میتوان گفت که درد، خونریزی و دوره بهبودی در جراحی با لیزر کمتر است.

این موارد کاملا به خود مراجعه کننده بستگی دارد برای مثال اگر مراجعه کننده فقط نیاز به جراحی افزایش طول تاج دندان بدون جراحی فلپ ( برداشن لثه و کار بر روی استخوان زیر آن ) داشته باشد، زمان عمل حداثر یک ساعت خواهد شد و زمان بهبودی کوتاه تری خواهد داشت  و اگر مراجعه کننده دردی داشته باشد با چند آرامبخش کوچک رفع خواهد شد اما اگر مراجعه کننده در کنار جراحی افزایش طول تاج دندان نیاز به جراحی فلپ و برداشت استخوان هم پیدا کند، زمان عمل نسبتا بیشتر خواهد شد همینطور زمان بهبودی، حتی ممکن است برای درد بعد از عمل آمپول تجویز شود ولی روند بهبودی در روزهای بعدی به مانند روش قبل است.  

بعد از جراحی افزایش طول تاج دندان ممکن است مقدار خیلی کمی لثه ها دوباره رشد بکنند . که این اتفاق با یک ترمیم کوتاه قابل حل است.

نحوه محاسبه هزینه در این جراحی به فاکتورهایی بستگی دارد. این فاکتورها شامل اینکه چند دندان نیاز به جراحی افزایش طول تاج دندان دارند، آیا این جراحی نیاز به جراحی فلپ دارد یا نه، جراح دندانپزشک عمومی است یا متخصص لثه، محل کار پزشک و در آخر اینکه آیا جراحی با تیغ انجام میشود یا لیزر، مجموع همه این فاکتور ها هزینه این جراحی را محاسبه میکند.

مشاهده هزینه و قیمت جراحی افزایش طول تاج دندان

درمان های که به جای جراحی افزایش طول تاج دندان میتوان استفاده کرد سه مورد است.

وقتی شما به جراحی افزایش طول تاج فقط برای یک دندان نیاز داشته باشید ممکن این جراحی تراز دندان با دندان های کناریش را بهم بزند که در این صورت جایگزین آن اکستروژن است، یعنی پزشک شما با ارتودنسی فقط دندانی که نیاز به جراحی داشته را مقدار خیلی کمی بیرون میکشد که خط لثه این دندان با بقیه دندان ها هم تراز شود.

اگر شما این جراحی را فقط بخاطر درست کردن طرح لبخند انجام میدهید راه دیگری وجود دارد؛ بوتاکس که در این روش عضله بالا برنده لب بالا توسط ماده ای فلج میشود که در لبخند شما دندان ها کمتر معلوم شوند اما عیب این روش این است که دوام ندارد و هر چند وقت یکبار باید دوباره انجام شود. 

اخرین راه جایگزینی که جلوی جراحی افزایش طول تاج دندان را میگیرد کشیدن دندان است اما بعد از کشیدن دندان شما نیاز به ایمپلنت پیدا میکنید که ممکن است مجبور به انجام دادن جراحی های دیگری باشید.

متاسفانه در این جراحی هم مانند همه جراحی ها احتمال شکست وجود دارد.
شما باید در این زمینه با یک دندانپزشک متخصص یا پریودنت(متخصص لثه) صحبت کنید و اطمینان بیشتری برای انجام این جراحی داشته باشید که با شکست منجر نشود که در این صورت کار به کشیدن دندان و جایگزینی ایمپلنت کشیده میشود.

استحکام 

هر موقع در کنار جراحی افزایش طول تاج اگر نیاز به جراحی فلپ هم داشته باشید ممکن است دندان لق شود که این مشکل بعد از چند وقت با چسبیدن دندان به لثه درست میشود.

حساسیت 

اگر تا به حال حساسیت دندان را تجربه کرده اید، این احساس را می دانید. هنگامی که دندان بیشتری در معرض دید قرار می گیرد، ممکن است به گرما یا سرما حساسیت بیشتری داشته باشید. برای اکثر بیماران، این موقتی است. با این حال شما میتوانید با استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت این حساس شدن دندان را از بین ببرید.

دندان طولانی تر

بلافاصله پس از عمل، تاج جدید ممکن است طولانی تر از بقیه ظاهر شود. هنگامی که فرآیند بهبودی کامل شد و هرگونه حساسیت به شدت کاهش یافت، دندانپزشک می‌تواند ظاهر دندان را اصلاح کند تا با سایر دندان‌های اطراف هماهنگ شود.

پیشنهاد ما

از آنجایی که جراحی افزایش طول تاج دندان دارای پیچیدگی‌های بیشماری است به شما پیشنهاد می‌دهیم حتما قبل از هر تصمیمی با یک دندانپزشک متخصص درباره‌ی دلیل انجام این جراحی و روند آن مشورت کنید. شما می‌توانید با قرار دادن شماره خود با یکی از متخصصین ما مشورت کرده و به صورت شفاف از تعرفه خدمت و روند جراحی آگاه شوید.

دکتر میلاد عشقی

سوالات متداول

اگر جراحی افزایش طول تاج دندان فقط معطوف به لثه باشد، مراجعه کننده با درد خیلی کمی روبرو میشود که با یک مسکن ساده قابل حل است اما اگر جراحی افزایش طول تاج دندان نیاز به فلپ ( کنار زدن لثه برای کار روی استخوان دندان) برای برداشتن استخوان هم داشته باشد به دلیل وسعت بیشتر جراحی ممکن است جراحی کمی دردناک تر باشد حتی گاهی اوقات یک آمپول برای درد در روز اول تجویز میشود ولی روز های بعدی بهبودی اگر دردی هم احساس کنید با یک مسکن ساده قابل حل است.

اگر شماهم جزء کسانی هستید وقتی که لبخند میزنید مقدار بیشتری از لثه هایتان دیده میشود این جراحی به شما توصیه میشود. در دندانپزشکی زیبایی یک از مشکلاتی برای برطرف کردن طرح لبخند باید حل شود لبخند لثه ای یا (gummy smile) است . لبخند لثه ای بدین معناست که موقع لبخند یک فرد مقدار بیشتری از لثه بجای شکل و قیافه دندان دیده میشود که این مشکل با با جراحی افزایش طول تاج دندان کاملا قابل حل است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دکتر میلاد عشقی

تماس با ما

۰۹۰۱۶۶۶۶۱۱۶

۰۲۱-۴۰۷۷۱۶۶۲