دندانپزشک

مراقبت های بعد از پروتز متحرک

4.5/5 - (8 امتیاز)
پروتزهای متحرک دندان قطعات مصنوعی که برای جایگزینی دندان‌ها به کار میروند که با این ویژگی می‌توانید هر زمانی که خواستید در دهان قرار داده و خارج کنید.
مراقبت های پس از پروتز متحرک
فهرست مطالب
پخش ویدیو

۱

رزرو نوبت و یا ثبت شماره

۲

با شما تماس میگیریم

۳

ارسال عکس و مدارک

۴

زمان حضور در کلینیک را هماهنگ میکنیم

مراقبت از پروتز متحرک

پروتزهای متحرک دندان قطعات مصنوعی هستند که برای جایگزینی دندان‌ها و بافت‌های مجاور در نظر گرفته شده‌اند، با این ویژگی که می‌توان آن‌ها را در هر زمانی که خواستید در دهان قرار داده و خارج کنید.

هدف این پروتز متفاوت است به طور مثال برای برقراری مجدد جویدن صحیح که هضم غذا را تسهیل می کند، زیبایی دندان و در موارد خاص، گفتار مراجعه کننده را بهبود می بخشد.

نکات مهم

 • توصیه می‌شود که روزهای اول استفاده، حتی در هنگام خواب (به منظور عادت) دندان مصنوعی را خارج نکنید.
 • حداقل ۲ بار در روز مسواک زده شود.
 • هنگام تمیز کردن پروتز، مراقب افتادن آن از ارتفاع باشید.
 • با مسواک مخصوص دندان مصنوعی، سطح داخل و خارجی پروتز و با یک مسواک بسیار نرم، لثه و مخاط داخلی دندان تمیز شود.
 • بعد از مسواک با تجویز پزشک، با استفاده از دهان شویه مانند آب نمک، سدیم فلوراید یا کلرهگزیدین دهان را ضدعفونی کنید.
 • قبل از خواب پروتز متحرک حتما برداشته شود.
 • هفته‌ای یکبار دندان مصنوعی را داخل یک محلول ضدعفونی کننده قراردهید.
 • درصورت عدم استفاده پروتز در ظرف آب نمک قرارداده شود.
 • هنگام حمام کردن می‌توانید پروتز را داخل یک محلول تمیزکننده قرار دهید. محلول تمیز کننده را می‌توان با اضافه کردن یک قاشق چایخوری سرکه یا قرص مخصوص شستشوی پروتز با یک لیوان آب ولرم تهیه کرد. بعد از خارج کردن دندان مصنوعی از محلول تمیزکننده، آن را به طور کامل با آب شستشو داده سپس آن را داخل دهان بگذارید.
 • استفاده پروتز متحرک به مدت طولانی سایش دندان‌ها، تحلیل استخوان و لثه‌ها و گاه لقی و پوسیدگی دندان‌های پایه را به دنبال دارد که نیاز به ترمیم و تعویض پیدا می‌کند.
 • از وسایل فلزی جهت تمیز کردن فضای خالی بین دندان‌ها استفاده ننماید. همچنین استفاده از خلال چوبی نیز می‌تواند موجب تحلیل لثه شود.
 • در پروتز پارسیل متحرک، رعایت بهداشت دهان و دندان‌های باقی مانده الزامی است.
دکتر میلاد عشقی

سوالات متداول

انتخاب بین پروتز ثابت یا متحرک به نیازها و شرایط خاص هر بیمار بستگی دارد.

پروتزهای ثابت دندان مانند بریج و روکش به طور دائم به دندان ها یا ایمپلنت های موجود متصل می شوند و قابل برداشتن نیستند. آنها ظاهر و احساس طبیعی تر و همچنین سطح جویدنی پایدارتری را ارائه می دهند. آنها برای بیمارانی که یک یا چند دندان از دست داده اند و خواهان راه حل دائمی هستند ایده آل هستند.

پروتزهای متحرک دندان مانند دندان مصنوعی متحرک هستند و می توان آن را برای تمیز کردن بیرون آورد. آنها معمولاً ارزانتر از پروتزهای ثابت هستند و می توانند گزینه خوبی برای بیمارانی باشند که چندین دندان از دست رفته دارند و خواهان راه حل مقرون به صرفه تری هستند. آنها همچنین می توانند گزینه خوبی برای بیمارانی باشند که تراکم استخوان فک محدودی دارند و نمی توانند از پروتز ثابت پشتیبانی کنند.

در نهایت، بهترین گزینه برای یک بیمار به نیازها، بودجه و ترجیحات خاص آنها بستگی دارد. برای بیماران مهم است که گزینه های خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارند تا مناسب ترین برنامه درمانی برای آنها تعیین شود.

اما این نکته را هم باید اضافه کرد که اگر گیر پروتز کم باشد فقط باید از ایمپلنت برای این کار استفاده کرد در واقع باید اوردنچر شود.

بله، پروتز متحرک دندان می تواند به مرور زمان باعث سایش دندان شود. فرآیند قرار دادن و برداشتن پروتز می تواند به دندان های طبیعی باقی مانده فشار وارد کند و باعث جابجایی و فرسودگی آنها شود. علاوه بر این، حرکت مکرر پروتز نیز می تواند باعث اصطکاک و ساییدگی دندان های مقابل شود.

برای به حداقل رساندن تاثیر روی دندان های طبیعی باقی مانده، اطمینان از تناسب مناسب برای پروتز مهم است. یک پروتز مناسب نباید فشار زیادی بر روی دندان های طبیعی باقیمانده وارد کند و بیمار باید در مورد روش های مناسب قرار دادن و برداشتن برای کاهش خطر ساییدگی آموزش ببیند.

معاینات و تمیز کردن منظم دندان ها می تواند به نظارت بر تاثیر پروتز بر روی دندان های طبیعی باقی مانده کمک کند و هر گونه تنظیمات لازم را می توان برای کاهش خطر سایش انجام داد. اگر ساییدگی قابل توجهی مشاهده شود، بیمار ممکن است نیاز داشته باشد نوع دیگری از پروتز یا درمان دندانی را برای حفظ دندان های طبیعی باقی مانده در نظر بگیرد.

بله، امکان تثبیت پروتز متحرک دندان در دهان وجود دارد. این نوع پروتز دندان را می توان با کمک چسب های دندانی در جای خود نگه داشت که می تواند پیوند محکمی بین دندان مصنوعی و لثه ایجاد کند. چسب های دندانپزشکی در اشکال مختلف از جمله کرم، پودر و نوار وجود دارد و در اکثر داروخانه ها یافت می شود.

مهم است به خاطر داشته باشید که اگرچه چسب‌ها و چسب‌های دندانی می‌توانند به محکم کردن پروتز کمک کنند، اما راه حلی دائمی نیستند و پروتز همچنان برای تمیز کردن و نگهداری باید برداشته شود.

۴.۵/۵ - (۸ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دکتر میلاد عشقی

تماس با ما

۰۹۰۱۶۶۶۶۱۱۶

۰۲۱-۴۰۷۷۱۶۶۲