دندانپزشک

لمینت یا کامپوزیت دندان کدامیک را انتخاب کنیم؟

امتیاز دهید
روکش با لمینت دندان یا کامپوزیت یک راه حل زیبا با ماندگاری نسبتا طولانی برای دندان های مشکل دار هستند که شاید انتخاب میان آنها نیاز به دانستن یکسری اطلاعات است.
کامپوزیت یا لمینت دندان
نمایش ویدیو درباره لمینت یا کامپوزیت دندان

میتوانید از طریق دکمه ویدیو را دانلود کنید

۱

رزرو نوبت و یا ثبت شماره

۲

با شما تماس میگیریم

۳

ارسال عکس و مدارک

۴

زمان حضور در کلینیک را هماهنگ میکنیم

اشتراک گذاری با دوستان:

لمینت و یا کامپوزیت دندان یک درمان از دندانپزشکی زیبایی با ماندگاری نسبتا طولانی برای دندان های مشکل دار هستند. این درمان ها با قرارگیری روی دندان در شکل، رنگ و ظاهر دندان تاثیر میگذارند. اما با توجه به کارکرد یکسان لمینت و کامپوزیت در زیبایی دندان این دو درمان کاملا با یکدیگر متفاوت اند، همیشه یک سوال همیشگی مراجعین انتخاب بین این دو درمان می‌باشد و در ادامه ما اطلاعات مفیدی رو برای انتخاب بهتر شما آماده کرده ایم.

خواندن این مطلب میتواند برای شما مفید باشد: قیمت لمینت دندان

لمینت دندان که به عنوان لمینت های دندانی یا روکش هایی برای جلوی دندان نیز شناخته می شود، یک پوسته نازک ساخته شده از مواد همرنگ دندان است که به صورت سفارشی برای پوشاندن سطح جلوی دندان ها برای بهبود ظاهر آنها ساخته شده است. لمینت برای تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها و بهبود ظاهر آنها استفاده می شود. این یک روش بدون عمل های جراحی پیچیده است که می تواند برای ترمیم و زیباتر شدن دندان های ناهموار، نامرتب و یا برآمده استفاده شود. لمینت های دندان همچنین می توانند از دندان ها محافظت کنند، زیرا از موادی ساخته می شوند که در برابر لکه و سایش مقاوم هستند. لمینت انواع مختلفی دارد مانند لمینتهای ایمکس یا لمینتهای فلد سپاتیک.

خیر، درمان لمینت دندان یک روش دائمی نیست زیرا عمر لمینت ها  حد اکثر ۱۵ سال است این زمان هم میتواند هم کمتر باشد و هم بیشتر به این دلیل که طول عمر لمینت های دندان ممکن است بسته به تحلیل لثه بیمار متفاوت باشد، دندان قروچه (فشردن دندانها به یکدیگر) و عادات اشتباه مسواک زدن میتوانند عواملی باشند طول عمر لمینت پایین بیاید.

بنابراین مراقبت از لمینت ها با رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی و مراجعه به دندانپزشک یک هفته پس از نصب برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان مراجعه کننده به لمینت ها طبق توصیه کلینیک حائز اهمیت است.

  توجه به این نکته ضروری است که لمینت دندان یک روش برگشت پذیر نیست زیرا زمانی که لمینت دندان روی دندان قرار می گیرد، به راحتی جدا نمی شود و در صورت آسیب دیدن یا تغییر رنگ ممکن است نیاز به تعویض یا درمان جایگزین داشته باشد داشته باشد.

خواندن این مطلب میتواند برای شما مفید باشد: مراقبت پس از دندانپزشکی زیبایی

ساخت لمینت های دندانی زمان بر است و نصب لمینت را حداقل یک هفته به تاخیر می اندازد. مراحل نصب لمینت های دندان شامل مراجعه به دندانپزشک و تراش دندان است که طی آن لمینت ها به درستی چسبانده می شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا حذف می شوند. اگر همه چیز به درستی انجام شود، مراجعه کننده می تواند بعد از دو الی سه هفته از لمینت به عنوان یک دندان طبیعی استفاده کند. 

بنابراین می توان نتیجه گرفت که مراحل نصب لمینت های دندان حداقل دو الی سه هفته طول میکشد که این مراحل شامل مراجعه به دندانپزشک ، ساخت لمینتهای سفارشی ، ساخت و نصب روکش های موقت ( در صورت نیاز) و نصب لمینتهای سفارشی میباشد.

کامپوزیت یک ماده دندانپزشکی است که برای پر کردن حفره ها، تغییر شکل دندان ها و ترمیم دندان های شکسته استفاده می شود. مخلوطی از پلاستیک و ذرات شیشه یا سرامیک ساخته شده است و می توان آن را با رنگ دندان های اطراف هماهنگ کرد تا ظاهری طبیعی داشته باشد.

از کامپوزیت در دندانپزشکی زیبایی کامپوزیت ونیر یاد میشود. آنها به صورت ماده ای هستند که بر روی دندان زده شده وسپس شکل دهی میشوند و برای بهبود ظاهر دندان ها روی سطح جلویی دندان ها اعمال می شوند. از ونیرهای کامپوزیت می توان برای پوشاندن لکه ها، شکاف ها و سایر عیوب دندانی استفاده کرد. بر خلاف لمینتها که به صورت سفارشی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شوند، کامپوزیت ونیرها را می توان در یک بار مراجعه به دندانپزشک ایجاد و اعمال کرد. آنها جایگزین مقرون به صرفه تری برای لیمنت های دندانی هستند.

خواندن این مطلب میتواند برای شما مفید باشد: قیمت کامپوزیت دندان

مدت زمان نصب کامپوزیت بسته به وسعت درمان و تعداد دندان های تحت درمان می تواند متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی، یک دندان تکی را می توان با کامپوزیت در یک جلسه درمان کرد که معمولاً حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. اگر چندین دندان در حال درمان هستند، قرار ملاقات ممکن است بیشتر طول بکشد.

طول عمر پرکننده‌ها و روکش‌های کامپوزیت نیز می‌تواند بسته به عواملی مانند محل قرارگیری دندان، عادات بهداشت دهان و دندان مراجعه کننده و میزان ساییدگی دندان متفاوت باشد. به طور کلی، عمر ونیر کامپوزیت می تواند ۵-۷ سال طول بکشد. با این حال، با مراقبت و نگهداری مناسب، ونیر های کامپوزیت می توانند بیشتر دوام بیاورند. پیروی از روش های بهداشت دهان و دندان و برنامه ریزی منظم برای معاینات دندانپزشکی برای اطمینان از طول عمر ونیرهای کامپوزیت بسیار مهم است.

مزایای کامپوزیت ونیرها:

زیبایی:

کامپوزیت را می توان با رنگ دندان های اطراف مطابقت داد و آن را به ماده ای ایده آل برای ایجاد ترمیم هایی با ظاهر طبیعی تبدیل می کند اما نسبت به لمینتها کمتر طبیعی بنظر میرسند.

مقرون به صرفه:

در مقایسه با سایر مواد ترمیمی مانند روکش ها، کامپوزیت به طور کلی مقرون به صرفه تر است.

حداقل تراش دندان:

هنگام استفاده از کامپوزیت ونیر برای دندان، دندانپزشک می تواند ساختار طبیعی دندان را در مقایسه با سایر ونیر ها مانند لمینت حفظ کند.

ترمیم کامپوزیت:

کامپوزیت ها به دلیل ماهیت متفاوت خود قابلیت ترمیم دارند در صورتی که لمینت ها حتما باید تعویض شوند.

معایب کامپوزیت ونیر:

دوام و مقاومت :

در حالی که کامپوزیت نسبتا قوی و بادوام است اما نه به اندازه موادی مانند لیمنت ، به همین دلیل  ممکن است ونیر کامپوزیت ها نیاز به تعویض مکرر داشته باشند.

تغییر رنگ:

مواد کامپوزیت می‌توانند به مرور زمان تغییر رنگ دهند، به خصوص اگر در معرض قهوه، چای و مخصوصا سیگار قرار گیرند که مراجعه کننده برای تغییر رنگ کمتر باید مصرف سیگار را کمتر کند.

مهم است که در مورد مزایا و معایب مواد کامپوزیت با دندانپزشک خود صحبت کنید تا تعیین کنید که آیا این ماده برای نیازهای دندانی شما بهترین گزینه است یا خیر.

مزایای لیمنت دندان :

جذابیت و زیبایی:

لمینت‌های دندان می‌توانند با اصلاح شکل، اندازه و رنگ دندان‌ها ظاهر آن‌ها را بهبود بخشند و لبخندی درخشان‌تر ، جذاب‌تر و طبیعی تر به آن‌ها ببخشند.

دوام:

لمینت ها از مواد بادوامی مانند سرامیک ساخته شده اند که با مراقبت مناسب تا ۱۵ سال عمر می کنند.

مقاوم در برابر لکه:

لمینت های دندانی در برابر لکه شدن بسیار مقاوم هستند، به خصوص در مقایسه با کامپوزیت ونیر ها.

معایب لمینت دندان: 

هزینه:

لمینت های دندانی گران تر از کامپوزیت هستند.

 زمان:

این روش طولانی تر از روش روکش ها و کامپوزیت است زیرا باید با مواد خاصی توسط لابراتوار ساخته شود.

برگشت ناپذیر:

این روش برگشت ناپذیر است و قابل برگشت نیست. اگر از نتایج ناراضی هستید یا لمینتهای دندانتان با مشکل مواجه شده باید یا مجدد لمینت کنید یا از روکش ها استفاده کنید.  

حساسیت:

برخی از بیماران پس از دریافت لمینت دندان دچار حساسیت می شوند، اما معمولاً با مراقبت مناسب می توان این حساسیت را کاهش داد و حتی از بین برد.

غیرقابل ترمیم:

لمینت ها به دلیل ماهیت متفاوت خود قابلیت ترمیم ندارند و در صورت هر نوع ایرادی حتی جزئی باید تعویض شوند.

خواندن این مطلب میتواند برای شما مفید باشد: حذف یا ریموو کامپوزیت دندان

هر دو روش کامپوزیت و لمینت ممکن است به مقداری دندان ساییدن یا شکل دهی نیاز داشته باشند، اما میزان تراش مورد نیاز بسته به مورد خاص و نتیجه مورد نظر می تواند متفاوت باشد.

کامپوزیت ونیر ها معمولاً در مقایسه با لمینت های دندانی به تراش مقداری کمی از دندان نیاز دارند. در ونیرهای کامپوزیت، میزان تراش دندان مورد نظر معمولاً حداقل است و گاهی ممکن است اصلا نیازی به تراش دندان نباشد فقط کمی تراش برای زبر کردن سطح دندان است.

از طرف دیگر روکش های لمینت به تراش بیشتر دندان نسبت به ترمیم های کامپوزیت نیاز دارند. برای استفاده از لمینت ، دندانپزشک باید لایه نازکی از مینای دندان را از سطح جلویی دندان بتراشد تا جایی برای روکش ایجاد شود که این اندازه حداقل از ۰/۳ تا ۱ میلیمتر میباشد.

به طور کلی، هر دو روش کامپوزیت و لمینت شامل درجاتی از تراش دادن یا شکل دادن به دندان هستند. با این حال، با برنامه ریزی درمانی مناسب و اجرای دقیق توسط دندانپزشک مجرب،میتوان تجربه ای راحت و زیبا از این درمان های دندانپزشکی زیبایی داشت.

نیازها و اهداف منحصر به فرد هر مراجعه کننده ، شدت آسیب و عیوبی که نیاز به رفع دارد و توصیه دندانپزشک بر اساس تجربه و تخصص حرفه ای او، همگی در تصمیم گیری بین روش های کامپوزیت ونیر و لمینت برای ترمیم دندان نقش دارند.

به طور کلی، بیمارانی که می خواهند گزینه مقرون به صرفه تری داشته باشند، باید ترمیم های کامپوزیت را برای نقص های کوچک تا متوسط مانند پریدگی های جزئی، ترک ها یا حفره ها در نظر بگیرند. با توجه به این واقعیت که معمولاً باید ساختار کمتری از دندان برداشته شود، کامپوزیت گزینه خوبی برای بیمارانی است که خواهان یک روش کم تهاجمی تر هستند.

برای بیمارانی که مشکلات زیبایی جدی تری دارند، مانند تغییر رنگ شدید، ناهماهنگی، یا بی نظمی شدید لمینت های دندانی انتخاب بهتری هستند زیرا روکش های ساخته شده از لمینت می توانند جلوه ای چشمگیر داشته باشند.

برای مراجعه کنندگانی که خواهان نتیجه ای طولانی مدت و بسیار زیبا هستند، ونیرهای لمینت اغلب گزینه ارجح هستند. آنها می توانند ظاهر دندان ها را به طور چشمگیری بهبود بخشند. روش ایده آل ترمیم دندان در نهایت به نیازها و اهداف خاص هر مراجعه کننده و همچنین توصیه دندانپزشک بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق و بحث در مورد گزینه های موجود بستگی دارد. بسیار مهم است که با یک دندانپزشک مجرب و با تجربه صحبت کنید که بتواند برای شرایط خاص شما مشاوره تخصصی ارائه دهد.

دندانپزشک ممکن است استفاده از تکنیک های کامپوزیت یا لمینت ونیر را برای ترمیم دندان در شرایط زیر توصیه کند:

کامپوزیت:

 • نواحی با پریدگی های کوچک تا متوسط یا پوسیدگی
 • دندان هایی با ترک های کوچک 
 • فاصله بین دندان ها یا شکاف ها
 • بدشکل یا ناهمواری دندان ها
 • تغییر رنگ یا لکه شدن دندان

لمینت دندان:

 • تغییر رنگ یا لک شدید روی دندان که با سفید کردن دندان قابل اصلاح نیست
 • دندان های نامرتب یا ناهموار
 • دندان های ترک خورده یا فرسوده شده 
 • دندان هایی که به نسبت دندان های دیگر خیلی کوچک یا خیلی بزرگ هستند
 • برای بستن فاصله زیاد بین دندان ها
 • زمانی که ترمیم برای نتایج طولانی مدت مورد نیاز است

در نهایت، انتخاب بین روش های کامپوزیت و لمینت ونیر به شرایط خاص هر مراجعه کننده بستگی دارد و ضروری است با یک دندانپزشک مجرب مشورت کنید که بتواند نیازهای دندانی شما را ارزیابی کند و مناسب ترین طرح درمانی را توصیه کند.

روکش های کامپوزیت و لمینت  هر دو میتوانند نتایج زیبا و رضایت بخشی را ایجاد کنند. اینکه کدام روش برای استفاده مناسب است به نیازها و اهداف خاص بیمار بستگی دارد.

در ونیرهای کامپوزیت، دندانپزشک می‌تواند رنگ و سایه مواد کامپوزیت را با دندان‌های مجاور تطبیق دهد و  اجازه دهد تا به طور طبیعی با هم ترکیب شود. ظاهر طبیعی ونیر های کامپوزیت را می‌توان با صیقل دادن آن‌ها تا  حد زیادی درخشندگی بخشید.

برعکس، ونیرهای لمینت می‌توانند نتیجه‌ای بسیار زیباتری داشته باشند، به‌ویژه زمانی که مراجعه کننده دچار تغییر رنگ شدید، ناهماهنگی یا سایر مشکلات زیبایی است که نیاز به اصلاح کامل‌تری دارد. لمینت ها که اغلب برای ایجاد روکش استفاده می شود، از نظر رنگ، شفافیت و بافت بسیار شبیه مینای دندان طبیعی است. روکش های لمینت را میتوان جلا داد تا نتیجه ای بسیار طبیعی به دست آورد و می توان آن ها را برای مطابقت با دندان های طبیعی مراجعه کننده سفارشی کرد.

خواندن این مطلب میتواند برای شما مفید باشد: کامپوزیت به شیوه لایرینگ

اگر روش های کامپوزیت یا لمینت دندان برای بیمار مناسب نیست، روش های جایگزینی برای ترمیم یا بهبود ظاهر دندان های او وجود دارد. یکی از این روش های جایگزین روکش دندان است.

روکش های دندانی کلاهک هایی به شکل دندان هستند که روی دندان آسیب دیده یا پوسیده برای محافظت و تقویت آن قرار می گیرند. آنها می توانند از مواد مختلفی مانند سرامیک یا فلز ساخته شوند و می توان آنها را متناسب با رنگ و شکل دندان های طبیعی مراجعه کننده سفارشی کرد.

روکش های دندانی جایگزین مناسبی برای روش های کامپوزیت یا لمینت دندان در شرایط زیر هستند:

آسیب شدید:

روکش های دندانی برای دندان هایی که آسیب های شدیدی مانند حفره بزرگ، شکستگی یا درمان عصب کشی را متحمل شده اند، ایده آل هستند.

تغییر رنگ:

دندان هایی که به شدت تغییر رنگ یا لکه دارند ممکن است برای بازگرداندن ظاهر طبیعی خود به روکش دندان نیاز داشته باشند.

بدشکل دندان ها:

روکش های دندانی را می توان برای بازیابی شکل و اندازه دندان های بدشکل استفاده کرد و ظاهر یکنواخت تری به آنها داد اما یکسری بد شکلی ها شدید هستند که ابتدا نیاز به ارتودنسی است.

در نتیجه زمانی که روش های کامپوزیت یا لمینت دندان برای نیازهای دندانی بیمار مناسب نباشد روکش های دندانی می توانند جایگزین مناسبی باشند. برای تعیین بهترین گزینه درمانی برای شرایط خاص خود، مشورت با یک دندانپزشک واجد شرایط ضروری است.

خواندن این مطلب میتواند برای شما مفید باشد: لمینت یا بلیچینگ دندان

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر تکنیک لایرینگ

لمینت

۱/۷۰۰/۰۰۰ _ ۲/۲۰۰/۰۰۰

۲/۵۰۰/۰۰۰

۶/۰۰۰/۰۰۰ _ ۵/۰۰۰/۰۰۰

پیشنهاد ما

قبل از انجام خدمات دندانپزشکی، باید به توصیه یک پزشک متخصص گوش دهید و با توجه به نیازهای شخصی خود تصمیم بگیرید و شیوه مناسب را انتخاب کنید.

دکتر میلاد عشقی

سوالات متداول

ونیرهای لمینت نسبت به کامپوزیت ها ظاهری طبیعی و شبیه دندان ایجاد می کنند. شفافیت لمینت های دندانی اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های جابجایی نور مینا را تقلید کند و به شکل و قیافه آن عمق دهد. بنابراین، آنها قادر به ایجاد لبخند واقعی تر و طبیعی تر هستند.

اگر روکش کامپوزیت بشکند یا تراشیده شود، ترمیم آن ارزان تر از روکش های لمینت است. این به این دلیل است که می تواند توسط دندانپزشک شما در یک جلسه تعمیر شود، در حالی که لمینت ونیر ها قابل تعمیر نیستند. اگر شکستند، باید با یک نمونه کاملاً جدید جایگزین شوند که باید توسط آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شود.

مسواک زدن دو بار در روز به مدت دو دقیقه و نخ دندان کشیدن روزانه راه‌هایی عالی برای محافظت از روکش‌ها هستند. همچنین با پرهیز از خوردن غذاهای بسیار سفت مانند بادام یا پسته در بسته میتوانید از لمینت های خود محافظت کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دکتر میلاد عشقی

تماس با ما

۰۹۰۱۶۶۶۶۱۱۶

۰۲۱-۴۰۷۷۱۶۶۲