دندانپزشک

کامپوزیت یا روکش دندان کدامیک برای شما مناسب است؟

5/5 - (1 امتیاز)
کامپوزیت و روکش دندان دو نوع درمان ترمیمی هستند که می توانند برای حفظ لبخند شما استفاده شوند. آنها می توانند ظاهر و عملکرد دندان های شما را بهبود بخشند.
کامپوزیت یا روکش دندان
پخش ویدیو

اشتراک گذاری با دوستان:

۱

رزرو نوبت و یا ثبت شماره

۲

با شما تماس میگیریم

۳

ارسال عکس و مدارک

۴

زمان حضور در کلینیک را هماهنگ میکنیم

میتوانید از طریق دکمه ویدیو را دانلود کنید

فهرست مطالب

کامپوزیت و تاج (روکش دندان) دو نوع درمان برای ترمیم دندان هستند که کامپوزیت دندان با عنوان کامپوزیت ونیر برای دندانپزشکی زیبایی نیز استفاده میشود و روکش دندان به عنوان یک بخش پروتز دندان برای ترمیم و حتی جایگزینی دندان نیز استفاده میشود. کامپوزیت ونیر ها می تواند برای حفظ لبخند شما استفاده شوند. آنها می توانند ظاهر و عملکرد دندان های شما را بهبود بخشند. از آنجا که به نظر می رسد فواید یکسانی دارند، بسیاری از مردم تصور می کنند که روکش های کامپوزیتی و تاج ها یکسان هستند. در حالی که این دو درمان ممکن است مشابه به نظر برسند اما تفاوت های عمده ای بین آنها وجود دارد. برای کمک به شما در تشخیص اینکه کدام روش ترمیم دندان برای شما مناسب است، در اینجا نگاهی اجمالی به تفاوت بین کامپوزیت و روکش دندان یا همان تاج، می اندازیم و نحوه کار آنها و زمان استفاده از هر روش را توضیح میدهیم.

شاید خواندن این مطلب برای شما مفید باشد: کامپوزیت برای ترمیم دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر لایه های نازکی از مواد کامپوزیت با ظرافت و مقاوم در برابر لکه هستند که معمولاً تنها حدود یک میلی متر ضخامت دارند. ونیرها یک گزینه دندانپزشکی زیبایی غیر تهاجمی هستند که در این روش بیشتر دندان موجود شما دست نخورده باقی می ماند. آنها به طور سفارشی برای هر بیمار استفاده می شوند تا سطح جلوی دندان شما را به طور ایمن بپوشانند. برای آماده سازی دندان شما برای این روش ممکن است دندانپزشک شما حدود نیم میلی متر از مینای جلوی دندان شما را بتراشد تا چسبندگی کامپوزیت آسان تر شود، زیرا این مواد به بهترین وجه به سطح زبرتری می چسبد. با این حال، بسته به نوع درمان مقدار مینای دندانی که باید تراشیده شود می‌تواند متفاوت باشد. توجه به این نکته ضروری است که کامپوزیت ونیر را فقط می توان روی دندانی قرار داد که دارای مینای دندان به اندازه مناسب باشد.

گاهی افراد برای تغییر رنگ دندان خود به سراغ کامپوزیت دندان می آیند که میتوان برای تغییر رنگ از بلیچینگ دندان از نوع بلیچینگ در خانه و یا  بلیچینگ در مطب استفاده کرد که پیشنهاد میکنیم برای انتخاب بلیچینگ در خانه یا بلیچینگ در مطب به مقاله مربوطه سر بزنید.

یک روکش دندان به طور کامل کل دندان را می پوشاند، به این معنی که قبل از قرار دادن روکش، مقدار بیشتری از دندان باید تراشیده شود. روکش‌ها معمولاً برای ترمیم دندان‌هایی که در اثر پوسیدگی، ترک یا شکستگی به شدت آسیب دیده‌اند استفاده می‌شوند. اگر پوسیدگی دندان دلیل نیاز شما به روکش دندان باشد، دندانپزشک شما باید قسمت پوسیده را بردارد و احتمالاً مقداری از دندان را بازسازی کند تا دندان بتواند تاج را پشتیبانی کند. در ضمن روکش دندان به ساخت در لابراتوآر نیاز دارد.

شاید خواندن این مطلب برای شما مفید باشد: کامپوزیت یا آمالگام برای ترمیم دندان

روکش ها و کامپوزیت ونیر هر دو درمان های دندانی هستند که ظاهر و عملکرد دندان ها را بهبود می بخشند. آنها معمولاً برای ترمیم دندان هایی که به نوعی آسیب دیده اند، خواه تغییر رنگ، کج، پوسیده، ترک خورده یا شکسته استفاده می شوند. روکش ها و کامپوزیت ونیز هر دو به گونه ای هستند که با رنگ بقیه دندان های شما مطابقت داشته باشند تا لبخندی یکپارچه و کامل به شما هدیه دهند. هنگامی که از این درمان ها استفاده می شود، تشخیص تفاوت بین آنها از روی لبخند کار دشواری است زیرا هر کدام تأثیر مشابهی روی لبخند شما خواهند داشت. شما از روکش ها و تاج ها تقریباً به یک روش مراقبت خواهید کرد. شما باید آنها را دو بار در روز مسواک بزنید، درست مانند بقیه دندان ها و نخ دندان بکشید تا ذرات غذا از بین برود. ویزیت منظم دندانپزشک نیز برای تمیز کردن حرفه ای و بررسی ترمیم ها مورد نیاز است

شاید خواندن این مطلب برای شما مفید باشد: کامپوزیت یا ارتودنسی برای رفع نواقص دندان

بزرگ‌ترین تفاوت بین کامپوزیت و روکش‌ها نحوه تناسب آن‌ها با دندان شما و دلیل نیاز به آن‌ها است. کامپوزیت ونیر فقط به سطح جلوی دندان شما چسبانده می شوند، در حالی که یک تاج دندان، کل دندان شما را می پوشاند. این باعث می‌شود کامپوزیت ونیر از نظر زیبایی بیشتر از روکش‌ها دلپذیرتر شوند، زیرا قرارگیری مواد در حاشیه لثه یکدستی مناسبتری را نشان می‌دهند. روکش ها ضخیم تر از کامپوزیت ونیرها هستند – دو میلی متر در مقایسه با یک میلی متر – و دائمی تر هستند

و روکش ها معمولا برای دندان‌هایی که عصب کشی شده اند به دلیل دربرگرفتن کامل دندان استفاده میشوند. دقت داشته باشید گاهی به دلیل عصب کشی تغییر رنگی به سمت خاکستری در دندان اتفاق خواهد افتاد که با کامپوزیت ونیر قابل رفع نمیباشد بلکه باید فقط از روکش استفاده کرد.

از آنجایی که به نظر می رسد کامپوزیت و روکش ها اساساً عملکرد یکسانی دارند، می توان آنها را به جای هم استفاده کرد، درست است؟ قطعا نه. دندانپزشک شما یک گزینه درمانی دندان را بر اساس وضعیت خاص شما نسبت به دیگری توصیه می کند. اگر دندان شما بسیار آسیب دیده باشد، پرشدگی زیادی داشته باشد یا عصب کشی کرده باشد، معمولاً  تاج ها بهترین گزینه هستند، زیرا مینای دندان آسیب بیشتری می بیند و به محافظت بیشتری نیاز دارد. از طرف دیگر کامپوزیت ونیر برای اهداف صرفاً زیبایی بهترین هستند. اگر دندان شما عمدتاً دست نخورده است و فقط به اصلاح جزئی شکل یا ظاهری بهتر نیاز دارد، دندانپزشک شما احتمالاً کامپوزیت ونیر را توصیه می کند

قیمت کامپوزیت و روکش ها چقدر است؟

قیمت کامپوزیت دندان و قیمت روکش دندان در مجموع میتواند به واسطه درمان های جانبی متفاوت باشد با این حال تمام تعرفه های دندانپزشکی را میتوانید به صورت دقیق در کلینیک ما مشاهده کنید و ما در جدول زیر قیمت‌ها را به صورت بروز شده برای شما آورده‌ایم:

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر تکنیک لایرینگ

روکش pfm

روکش زیرکونیا

ترمیم تک سطحی کامپوزیت

ترمیم دو سطحی کامپوزیت

ترمیم سه سطحی کامپوزیت

ترمیم بیلداپ کامپوزیت

۲/۲۰۰/۰۰۰

۲/۵۰۰/۰۰۰

۳/۸۰۰/۰۰۰

۵/۰۰۰/۰۰۰

۱/۵۰۰/۰۰۰

۱/۹۰۰/۰۰۰

۲/۲۰۰/۰۰۰

۲/۵۰۰/۰۰۰

اگر تصمیم به روکش دندان گرفتید حتما بخوانید: مراقبت های پس از پروتز ثابت

پیشنهاد ما

قبل از انجام خدمات دندانپزشکی، باید به توصیه یک پزشک متخصص گوش دهید و با توجه به نیازهای شخصی خود تصمیم بگیرید و شیوه مناسب را انتخاب کنید.

دکتر میلاد عشقی

سوالات متداول

خیر. در استفاده از همه انواع روکش‌ها باید مراقبت کافی داشته باشید. فشارهای ناشی از جویدن غذاهای سفت یا شکستن آجیل‌های سخت می‌تواند باعث ترک خوردن یا کند شدن روکش شود.

روکش‌های دندان مقاومت بیشتری دارند و از این جهت که انتخاب بهتری برای مقاصد درمانی هستند. این مواد می‌توانند بیش از ۱۰ سال روی دندان شما باقی بمانند در حالی که عمر متوسط کامپوزیت ۵ تا ۷ سال است.

خیر. در طول فرآیند نصب روکش، شما بی حسی موضعی دریافت می کنید تا هنگام تراشیدن دندان به منظور ایجاد فضای کافی برای تاج، هیچ گونه ناراحتی حس نکنید. ممکن است تا چند روز پس از نصب روکش، یک ناراحتی جزئی و یا حساسیت در دندان ها احساس نمایید که به تدریج و با مصرف مسکن های بدون نسخه به راحتی برطرف می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک دکتر میلاد عشقی

تماس با ما

۰۹۰۱۶۶۶۶۱۱۶

۰۲۱-۴۰۷۷۱۶۶۲